The magical drop of champagne

Imagine a weekend morning…just before opening your eyes an idea of a sparkling glass of champagne pops on your mind. Without a feeling of guilt, specially in this holiday season – you should know that CHAMPAGNE IS GOOD FOR YOUR HEALTH… and it is an anytime drink!

Champagne is a mood booster

Why? Well, because champagne is a drink of celebration, but it also is a chill “pill” that contains zinc, magnesium and potassium.

Champagne has little calories

Fewer calories is a good news, isn’t it?! Especially during the holiday season, when there are plenty of gatherings with family, friends and colleagues, where great quantities of snacks and delicious foods are served. So instead of a glass of red or white wine (120 calories), champagne is just 80 calories!

Champagne moves your body, ehm increases your sex drive

We all know that alcohol gives us extra self-esteem, plus I’ve read that it widers the eye pupil, which somehow happens to attract the opposite sex. Huh?! According to Kate Lough most alcoholic drinks will give you a momentary buzz, but then leave you with little energy and the lack of blood flow you need for arousal. Champagne, on the other hand, allows you to feel its effects much quicker without sapping your energy.

Champagne improves your heart health

Like red and white wine, champagne can be good for your heart. Made from both – white and red grapes, it contains the same antioxidants which prevent damage to your blood vessels, reduce bad cholesterol and prevent blood clots. But, of course – don’t exaggerate.

Champagne can prevent dementia

According to a research by scientists from Pittsburgh university, drinking a glass or two of champagne help prevent dementia and Alzheimer’s disease. Academics added, that people who regularly drink champagne up to three times a week, could also boost their spatial memory. The magical compound that improves your memory was found in Pinot Meunier and Pinot Noir grapes.

Champagne can lower a risk of diabetes

A 2009 study in Canada showed that all wines, including champagne, can lower your risk of contracting diabetes by 13%.

 

Sezonas dzēriens: Šampanietis

Lai gan mēs ticam, ka šampanietis ir dzēriens, ko baudīt visu cauru gadu, “nozvanot” svētku sajūtai, apmeklējot darba ballītes, tiekoties ar radiem Ziemassvētku vakarā un sagaidot jauno gadu, šampanietis ir un paliek nr.1 dzēriens!

Tas saistīts ar īpašajām svētku sajūtām, ko rada šampanieša korķis izšaujoties gaisā un dzēriena radītie daudzie burbulīši, kas viegli sitas degunā un aptver ar saviem aromātiem.

Pierasts šampanieti dzert kā aperitīvu, bet tas var būt arī lielisks “pavadonis” vakariņu laikā vai pat desertvīna vietā izvēloties saldo demi-sec.

Būtiski atcerēties, ka šampanietis ir dzēriens, kas nāk no Francijas vīna reģiona Šampaņas, bet visi pārējie ir vien dzirkstošie vīni, kas, protams, nav peļami,bet nav šampanieši. Ja ar šampanieti esat uz Jūs, tad gada noslēgums, ir labākais laiks, kad sākt to svinīgi iepazīt!

Mainoties laikiem, mainās arī šampanieša dzeršanas kultūra un etiķete. Te minēsim dažas būtiskākās nianses, ko ņemt vērā gatavojoties laikam, kad dzirkstošais līst mazliet vairāk un biežāk, nekā jebkurā citā gadalaikā..

Kādas glāzes izvēlēties? Saki nē flautām!

Daudzi no mums pieraduši dzert šampanieti no flautiņām vai kausveidīgām glāzēm, tomēr pēdējos gados, gan paši vīndari, gan eksperti, gan rūdītākie šampanieša vēstneši par piemērotāko glāzi atzinuši universālo baltvīna glāzi. Tas saistīts ar to, ka baudot šampanieti no flautas vai kausveida glāzes, aromāti izpaliek, bet kā zināms, garšu veido tieši dzēriena aromāti, kas uzsilstot glāzē kļūst tikai izteiksmīgāki.

Magnums

Ierastās 750ml pudeles vietā izvēlaties magnum. Pirmkārt tas izcili saglabājis garšas īpašības, otrkārt – iespaidīgs iznāciens, jo pret šo pudeles izmēru viesi nekad nepaliek vienaldzīgi!

Rose

Varbūt pienācis laiks pamēģināt ko neierastāku, izvēloties baudīt rose šampanieti, kas pēc savām garšu īpašībām var būt gan  svaigs un viegls, gan gastronomiski bagātīgs. Arī eksporta rādītāji tieši šim šampanietim pēdējos gados palielinājušies, kas tikai apstiprina šampanieša augošo popularitāti.

Baudi kopā ar maltīti

Šampanietis ir izcils aperitīvs, jo rada īpaši svinīgu sajūtu ierodoties uz svinībām, tas liek atraisīties pirmajām sarunām un burtiski paceļ dažus centimetrus virs zemes. Tomēr šamapnietis ir arī izcila maltītes sastāvdaļa.

Piemēram, Chardonnay bāzētie saderēs ar svētku brokastīm, kur pasniegsiet omletes, pankūkas, ceptas siermaizītes. Vecāku ražas gadu šamapnieši, kas ir pilnmiesīgāki pasniedzami kopā ar ceptiem kartupeļiem un putnu gaļu. Rose un Pinot bāzētie, papildinās sieru plates vai zivs ēdienus.

Dārgākais ne vienmēr ir arī labākais

Kā atzīst Modernista īpašnieks, vīnzinis Mārtiņš Pīlēns, šampanieša piedzīvojumu nereti veido arī situācija un kompānija kādā to baudām. Ļoti labu šampanieti varam atrast arī par 30 eiro, bet 200 eiro vērta pudele, kuras saturu, piemēram, veido ilgi noturēts dzēriens – baudītājam, kurš nav eksperts var sagādāt vilšanos.

Temperatūra

Labākā temperatūra šampanietim ir robežās starp 8 un 9 grādiem, tādēļ pirms pasniegšanas glabājiet to zemākajā ledusskapja nodalījumā, vai ja nepieciešams atdzesēt dzērienu, tad izmantojiet ledus trauku, kurā iepildīts arī ūdens, lai vienmērīgi aptvertu pudeli. Nenoturiet to uz ledus pārāk ilgi!! Dzerot pārk aukstu šampanieti, neattīstīsies tā smaržu un attiecīgi garšu nianses. Citkārt pat var izrādīties, ka nesajūtat ja dzēriens ir korķēts.

Kā atvērt pudeli?

Vienmēr turiet īkšķi uz korķa. Metāla vītne nav jānoņem. Jāgroza pudele nevis korķis.

Sec un demi-sec

Noslēdziet maltīti ar saldāko no šampaniešiem, jo atšķirībā no desertvīniem, tā gāzētā struktūra piešķir saldajam desertam vai kūkai svaigumu.

Saskandināšana

Tā joprojām ir modē un rada svētku sajūtu. Priekā!

 

L’Officiel x Modernists SPECIAL CLUB

Last week we were happy to host a lovely breakfast – L’Officiel x Modernists SPECIAL CLUB. Why “special club”? Because L’Officiel Baltics have gathered the most cool IT girls from Latvia, who share their adventures, work, ideas writing for the online platform, curated by editor & fashion icon Liga Zemture. So, to celebrate we gave a short lecture on this subject connecting the idea of CHAMPAGNE (Special Club history) & FEMININITY. They are both so special, indeed.

Scroll for MORE via official L’Officiel page.

Photos: L’Officiel Baltics/Liga Zemture

gold medal CHAMPAGNE // champagne battle Vol.2

We are super excited to share our latest news: yesterday we hosted a great event – Champagne Battle Vol.2 SPRING SEASON. It turned out really fun and surprising for us and our dear guests/jury.

We had just one mission – to select CHAMPAGNE of spring 2018. No professional jury involved, just passionate champagne lovers/drinkers, so it’s a true public vote.

Modernists selected 8 great champagnes from our dear Champagne Maisons and served them blind:

SUENEN CHAMPAGNE / C+C

CHAMPAGNE PIERRE PAILLARD / les parcelles

CHAMPAGNE EMMANUEL BROCHET / les hauts chardonnays 2010

CHAMPAGNE J.M.GOULARD / la charme

CHAMPAGNE PERTOIS-MORISET / les quatre terroirs

CHAMPAGNE NOMINE-RENARD / special club 2011

CHAMPAGNE LAURENT BENARD / vibrato 2012

CHAMPAGNE CHARLES DUFOUR / la benjamine 2.0

where after 6 rounds we announced the winner —> CHAMPAGNE CHARLES DUFOUR won the GOLD MEDAL!!

There were no bad champagnes, sometimes the decisions where tough – almost a vote of 50/50, but at the end of the day – it was just a fair game, game of fun and a moment to enjoy!

 

ēst. runāt. smieties.

*eat. talk. laugh. it was an honour to host such a great seafood paradise event guided by ambassador of oysters in Latvia, Martins Reinis. We matched some great champagnes to it, so above all it was an evening to enjoy the company of guests and of course eat OUT.

MENU

Pikantā “Ķirzakzivs” uzkoda

“Vannamei” garneles ar Charles Dufour Benjamine 2.0 šampanieša/zelta aioli

Svilināts dzeltenspuru tuncis, austeru lapas, “wakame” aļģes, “stir-fry” fenhelis Āzijas notīs

Gliemeņu buljona kokospiena zupa ar “mikro” garnelēm, sniega zirņiem un saldā tunča skaidām

Svaigas austeres / Portugāle-Francija-Nīderlande / piedevās:

  1. gurķis+džins
  2. zemene +laims+timuta pipars
  3. “kaisles” auglis
  4. arbūzs
  5. roze

Atvēsinoša Indijas riekstu siera kūka ar mango un priežu čiekuru sīrupu, papildināts ar zelta rozīnēm, mandelēm, rabarberu.

 

#travelnotes visiting Jérôme Prévost house in the vineyards

There are a handful of wines in Champagne that have attracted a nearly cult-like following. One of the most sought-after of these is the meunier of Jérôme Prévost. Prévost established his La Closerie estate in 1987, when he inherited a parcel of vines from his grandmother, who had previously been renting out her vineyard rather than cultivating it herself.

Prévost makes only one wine, which, ignoring the aforementioned 20 ares of co-plantation, is always from a single variety (meunier), a single vineyard (Les Béguines) and a single vintage. Prévost’s two hectares of 40-year old meunier vines are all located within a single vineyard, Les Béguines, located in the village of Gueux. The winemaking is as natural as the vinegrowing.

During Le Printemps des Champagnes in April, we met in Epicerie au Bon Manger and were invited to his new winery/house, which turned out to be a great lunch, full of laughter, great design and minimalistic architecture…well it’s just 3 months since he moved in with his wife Agnes.

 

BALTIC WINE LIST AWARD

Modernists is very proud to hold the title “BEST PRESENTATION IN BALTIC COUNTRIES” + announced as TOP 3 by Baltic Wine List Award international jury. Modernists is the first champagne shop/bar in Baltics representing menu of boutique champagnes exclusively.

 

Baltic Wine List
Baltic Wine List
BALTIC WINE AWARD

Baltic Wine List Awards is created to discover and spotlight Baltic restaurants with good, great and extraordinary wine lists at a time when the appreciation for wine is becoming an integral part of Latvian, Estonian and Lithuanian cultures.

Photo : Baltc Wine Lists

 

Peter Liem visiting Modernists

World’s most notable author and Champagne expert Peter Liem (champagneguide.net) visited Modernists last week! We welcomed him at #houseofmodernists with conversations about… champagne of course and served  or own Modernists Champagne with number “003” aka third bottle ever made from 220 in total. What an honour!

Peter Liem

Peter Liem Modernists

Peter Liem Modernists

/

Peter Liem Instagram

Thank you Riga Wine & Champagne for this great surprise!

 

 

 

Champagne Meets Art / Mārtiņš Pīlēns x Helēna Heinrihsone

On March 8th, in courtesy of Riga Wine & Champagne, four of Latvia’s most celebrated artists showcased their favorite champagnes, their art, and found the most appropriate dish for every champagne with the help of Latvia’s leading sommeliers and Biblioteka No 1 team.

Pairing for champagne ambassador Mārtiņš Pīlēns – mesmerising and color loving artist Helēna Heinrihsone. They met at her studio to discover champagnes, talk art and make conversations about everything between.

champagne meets art

champagne meets art

      

champagne meets art

champagne meets art

Apollonis (Michel Loriot) Les Sources du Flagot 2007 Blanc de Blancs and Laurent Benard Vendange 2010 were the two champagnes Helēna Heinrihsone loved the most and made a pairing to her artwork!

Riga Wine Champagne Modernists

Riga Wine Champagne ModernistsRiga Wine Champagne Modernists

Riga Wine Champagne Modernists

Riga Wine Champagne Modernists   Riga Wine Champagne Modernists  Riga Wine Champagne Modernists

Photo : Riga Wine & Champagne

Modernists CHAMPAGNE

Champagne served / private party for BEAUTY CLOUD

MODERNISTS Champagne

MODERNISTS Champagne

MODERNISTS Champagne

MODERNISTS Champagne

MODERNISTS Champagne

MODERNISTS Champagne

MODERNISTS Champagne

MODERNISTS Champagne

 

Champagne s’il vous plait! With Les Parcelles Bouzy Grand Cru and Apollonis Champagne Michel Loriot served by Mr. Martins Pilens, MODERNISTS welcomed beautiful ladies to celebrate grand opening for new magazine BEAUTY CLOUD.

MODERNISTS Champagne

MODERNISTS Champagne

MODERNISTS Champagne

MODERNISTS Champagne

MODERNISTS Champagne

Photos : Agnija Grigule

TRUST YOUR TASTE. PLAY THE GAME

Mārtiņdiena / TOP 7 Champagnes served by Mārtiņš Pīlēns

 

 

 

Champagne served / LAST DAY OF AUGUST

 

Yet another #houseofmodernists party! This time the last one of the summer season were two ladies, true fashion lovers Agnija and Bettie introduced everyone with their collection of embroidered t-shirts aka LAST DAY OF AUGUST. .. and we welcomed them and their guests with the very best of champagne!

 

PHOTO : Agnija Grigule

XIII Champagnes selected by Kaspars Gorkšs

 

Champagne served / Deep White family gathering

We do hold house parties, especially pleased if they are so elegant as latest for ad agency DEEP WHITE. Champagne was flowing and an entertaining lecture by Mr Martins Pilens satisfied every champagne lover…indeed!

Photo: deep white

Champagne time at Place 11

This week we celebrated opening of Place 11 – office building with a fantastic panoramic view of Riga. Champagne served and introduced by first champagne bar in Baltics Modernists aka Mr Martins Pilens. #letstalkoffice #modernistschampagne

 

CHAMPAGNE NIGHT with the champion